Echinacea (Bíbor kasvirág, kasvirág)
Észak-Amerikából származik, nálunk dísznövényként is termesztik. Magvetéssel szaporítható mély, termékeny, közepesen áteresztő talajban, a legszebb példányokat pedig tőosztással. Évelőágyakba vetik 40 cm-es sor-és tőtávolságra, napos helyre. Földfeletti részeit (Echinaceae herba) és gyökerét (Echinaceae radix) értékesítik. Jellemző hatóanyaga az echinakozid nevű glikozid (kb. 1%), melynek szerkezetében a kávésav észtert képez piroszőlő-savval, ehhez 3 cukormolekula kapcsolódik (az E. angustifolia gyökereiben).
Szintén a kávésav származéka a katángkóróban felfedezett cikória-sav, mely az E. pur-purea földfeletti részeiben 0, 3%, az E. angustifoliaéban pedig 0, 9% átlagmennyiségben fordul elő. Nagy molekulájú szénhidrátjai (heteroxilánok, ramno- és arabinoglukánok) csökkentik a hialuronidáz nevű enzim működését és ezáltal a gyulladást is, ill. a kórokozók szétszóródását a fertőzés gócából.
A helyi alkalmazás során a kötőszöveti sejt (fibroblast) működésének serkentésével sietteti a sebek gyógyulását. Kísérleti körülmények között az E. purpurea sejttenyészeteiből nyert, tisztított arabinogalaktán (molekulatömege = 75 000) bizonyult a leghatásosabbnak. A daganatos képletek sejtjeivel és egyes kórokozó mikroorganizmusokkal szemben fokozza az egy-magvú nagy falósejtek (macrophag) mérgező (cytotoxikus) hatását.
Serkenti továbbá a nagy falósejtekben a tumor-nekrózis faktor (alfa-TNF) termelését, az interleukin-1 (IL-1) és az interferon-béta-2 képződését. A kivonatok kísérleti körülmények között gátló hatást fejtenek ki a grippe és a herpesz vírusaival szemben. Növelik az emberi szervezet nem fajlagos (aspecifikus) védettségét azáltal, hogy fokozzák a falósejtek működését.
A friss növényből nyert présnedvet adják a grippe első tüneteinek jelentkezésekor vagy megelőzés céljából, járványok idején, továbbá az ismételten visszatérő vagy elhúzódó, a szervezet ellenálló képességének csökkenésére visszavezethető légúti, orr-fül-gégészeti fertőzések, „hűléses állapotok" esetében.
Helyi használatra szánt készítményeit a nehezen gyógyuló sebek, pl. lábszárfekély (ulcus cruris), továbbá különböző, főleg gyulladásos jellegű bőrgyógyászati folyamatok kezelésére alkalmazzák. Immunomoduláns készítményeit főleg a friss növény présnedvéből állítják elő és parenterálisan adagolják.