Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra, édesfa, cukorkóró)
A szár 1,5-2 m hosszú, a levelek páratlanul szárnyasán összetettek. A fürtvirágzatok levélhónaljiak, hosszuk a levelekével megegyező, a virágok pillangósak, ibolyaszínűek. Májustól júliusig virágzik. A termés kb. 2,5 cm hosszú, bőrnemű, csupasz hüvely. A növény hatóanyagának köszönhetően jó köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de alkalmazzák simaizom-görcsoldásra is. Kedvező gyulladáscsökkentő hatást fejt ki gyomornyálkahártya-gyulladás, gyomorsavtúltengés okozta nyálkahártya-sérülések esetén. Gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatása miatt gyomor- és nyombélfekély kezelésében, ezen kívül erősen édes íze miatt ízjavítóként használják. Túlzott mértékű fogyasztása magas vérnyomást okozhat.
A gyökér triterpén szaponinokat (glicirrhizint), flavonoidokat, szteroidvegyületeket, kumarint tartalmaz. A glicirrhizin farmakológiailag aktív vegyület, a kortizol lebontását végző enzim, a 11-béta-hidroxiszteroid-dehidrogenáz (11-β-HSD) gátlója.
A 11-β-HSD az aldoszteron (Aldo) hormon célszerveiben lebontja a mineralokortikoid receptorhoz (MR) is kötődő, az aldoszteronnál jóval magasabb koncentrációban jelen lévő kortizolt, így teszi lehetővé, hogy ezekben a szervekben a mineralokortikoid receptor funkcióját az aldoszteron szabályozza.
Hasonlít hozzá az ikrás édesgyökér (Glycyrrhiza glandulifera W. et K.), melyet az előbbi faj változatának is tekintenek és attól mirigypontos terméseivel különbözik. Az ednámkóró (Glycyrrhiza echinata L.) virágzata nem nyúlánk, hanem gömbölyded, tojásdad, ilyen alakja van a terméscsoportnak is, a hüvelyek rövidek, tövisesek.
Az ednámkóró gyökértörzse és gyökerei belül szennyesfehérek, ízűk kesernyés. A Glycyrrhiza glabra eurázsiai és észak-afrikai faj, nálunk termesztik, vadon csak szórványosan, elvadulva fordul elő. Meleget kedvelő növény, mely azonban a talaj mélyebb rétegeiben fejlődő gyökértörzseinek és indáinak köszönhetően jól áttelel.
A Glycyrrhiza glandulifera a Balkán-félszigeten, Oroszország európai részeinek délibb vidékein található, nálunk szintén ritka. A gyógyászatban mindkettőt használják. A Glycyrrhiza echinata a Duna és a nagyobb folyók mellett, árterületeken, homokos helyeken terem.