Fekete nadálytő (Symphytum officinale, forrasztófű, összeforrasztófű, sarkosfű, összeplántálófű, nadálygyökér, madárgyökér)

A fekete nadálytő (Symphytum officinale), népies nevén forrasztófű, összeforrasztófű, sarkosfű, összeplántálófű, nadálygyökér, madárgyökér vagy feketegyökér a borágófélék (Boraginaceae) családjába tartozó növényfaj. Nedves réteken, mezsgyéken, vizes gödrökben és csatornák mentén termő gyógynövény. Előfordul sövényeken és törmelékhalmokon is. Egész nyáron át virágzik. Érdes levelei hegyes csúcsban végződnek.

Hüvelykujj vastagságú, évelő gyökérzete kívül sötétbarna vagy fekete, belül fehér vagy sárga, felvágva rendkívül nyálkás tapintású, valósággal zsíros. A fekete nadálytő, mint gyógynövény, nagy múltra tekint vissza. Az ókori csatákban, főzetébe mártott rongyokkal rögzítették az eltört csontokat és már Paracelsus is a seb gyógyítására ajánlotta,a „sérv és csonttörés különleges orvosságának” tartották.

A középkorban a kolostorok gyógynövényes kertjének egyik állandó növénye volt, de a szaracénok is gyakran alkalmazták harci sérülések gyógyítására. A feljegyzések szerint ez volt az egyik olyan gyógynövény, melyet az első telepesek magukkal vittek Amerikába, mert tudták, szinte minden ízületi bajra, csontproblémára, sérülésre alkalmazható. A fekete nadálytő legfőbb hatóanyaga az allantoin, amely mellett még találhatók benne cseranyagok, nyálkaanyagok, egyéb alkaloidok is.

Friss levelét levélborogatásként, szárítottan, illetve ülőfürdő készítéséhez; gyökerét frissen és szárítva, de porrá őrölve is lehet használni borogatásnak; tinktúra, esszencia, vagy kenőcs is készülhet belőle. Belsőleg (pl. teaként) nem ajánlott, mivel a májra toxikus (mérgező) hatású pirrolizidin-alkaloidot tartalmaz. A borogatás nyílt sebre nem használható. Alkalmazása terhesség alatt ellenjavallt. Borogatásként segíti az eltört csontok összeforradását.

Leggyakrabban ízületi bántalmakra, sportsérülések gyógyítására használják. Alkalmas még gerincfájdalmak enyhítésére, fejfájásra (a fájó, lüktető fejrészt kell ilyenkor bekenni vele) és véraláfutások kezelésére. Toroköblögetésre is ajánlják, de bőrlágyító fürdőnek vagy arclemosónak is alkalmas.

Sőt, a pattanásos bőrűek is sokat tehetnek a csúnya göbök ellen, ha rendszeresen fekete nadálytő főzetével törölgetik át az arcukat - gyulladáscsökkentő, pórusösszehúzó és fertőtlenítő hatása is ismert.

A fekete nadálytő hatóanyagai: allantoin, nyálkaanyagok, cseranyagok, triterpén-szaponinok, és mérgező pirrolizidin-alkaloidok, ezért a fekete nadálytő szájon át alkalmazva akut májvéna-elzáródást (Budd-Chiari szindróma) okozhat, hosszú távon pedig májkárosító, ezért csak külsőleg alkalmazható!

Ha a készítményeket az előírtak szerint alkalmazzuk, az egészségkárosodás veszélye nem áll fenn. Szoptató és várandós nők számára a nadálytő alkalmazása ellenjavallt!

Kapcsolodó termékek