Huminsav

A humuszanyagok a fő összetevői a természetes szerves anyagok, mint a talaj és a víz, valamint a geológiai szerves maradványok. Ezek főleg tavi üledékekben, tőzegként, barnaszénkén és palaként lelhető fel. A humuszanyagok szerkezeti és kémiai fogalmakkal nem definiálhatók, nem egységes kémiai vegyületek. Emiatt nehéz őket pontosan jellemezni. A humusz jelenlétére utal a jellegzetes barna szín a bomló növényi anyagoknál, és hozzájárul a felszíni talaj barna vagy éppen fekete színéhez.

Viszonylag nagy koncentrációban van jelen a felszíni vizekben és emiatt a magasabb koncentráció miatt lesznek sötétebb színűek különösen az erdei édesvízi tavak, és patakok. A humusz fontos összetevője a talajnak, jelenléte javítja a talaj termékenységét. A folyókban, mint biológiai vizes rendszerekben, az oldott szerves tartalomnak körülbelül az 50%-át teszi ki a humusz. Vízben oldott állapotának köszönhető a víz pH-ja vagy lúgossága is.

Vízoldott jelenléte befolyásolja a talaj kémiáját, és a kémiai anyagok biológiai hozzáférhetőségét a növények – jellemzően a haszonnövények – felé. A humin anyagok komplex és heterogén keverékei által alkotott polidiszperz anyagok biokémiai és kémiai reakciók során a bomlási átalakuláson esnek át, ezt a folyamatot nevezzük humifikációnak. Ezek az anyagok elősegítik az oxigénszállítást, gyorsítják a légzést, és ugyancsak elősegítik a növények tápanyag-hasznosítását. Az állati takarmányba humuszvegyületeket keverve a szaporodási ciklusban, a betegségekkel szembeni ellenállásban és a növekedési ütemben javulás mutatkozik.

Tudományosan igazolható, hogy gabonáink, gabona alapú élelmiszereink, zöldségeink, gyümölcseink már csak töredékét tartalmazzák a korábbi vitamin- és mikroelem tartalmuknak. Ugyanez igaz az állati eredetű táplálékainkra is, hiszen a gabonákkal egyre kevesebb ásványi anyag jut az állatok szervezetébe, így húsába is. A mikroelem hiány a táplálkozási lánc csúcsán álló emberi szervezetben is megjelenik.

A mikroelemek hiányáról Dr. Linus Pauilng, kétszeres Nobel díjas kémikus megállapította: „…nincs az élő szervezetnek az a megbetegedése, ami ne lenne visszavezethető valamely mikroelem hiányára…”.

A világ egyik legjobb minőségű humin-anyag lerakódása Magyarországon található. Ez a kb. 10000 éves tőzegmező – a világon egyedülálló módon - vulkáni környezetben, a földfelszín alatt mélyen fekszik, így tökéletesen tiszta, mentes a tőzegmezőkre jellemző felszíni szennyeződésektől, és rendkívül magas a huminsav tartalma.

Rossz szokásaink pl. a dohányzás gyorsíthatják egyes nyomelemek kiürülését a szervezetből. Táplálékaink átalakítása (főzés, konzerválás) pedig számos nyomelem biológiai hasznosulását rontja. A huminsavaknak köszönhetően a mikroelemek, nyomelemek – például. vas, króm, cink, réz, szelén – a megfelelő formában és mértékben tudnak felszívódni, és hasznosulni a szervezetben. Általános méregtelenítésre ugyanúgy alkalmazhatók, mint bakteriális vagy vírusos fertőzések ellen. A huminsavak felelősek a szövetekben történő egyes folyamatokért, pl. a nehézfémek eltávolításáért, antioxidáns és antikoaguláns, antimutagén tevékenységért, amely igen fontos számunkra.