Kudzu (Puearia lobata)
Japán déli, illetve Kína délkeleti részén élő pillangós virágú babfajta. Kínai orvoslás közkedvelt terméke, elsősorban tea formájában fogyasztják. Kínai orvoslás közkedvelt terméke, elsősorban tea formájában fogyasztják. A kudzu (Pueraria lobata) mint egzotikus dísznövény került Japánból az USA centenáriumi kiállítására 1876-ban, ahol nagy levelei és virágának kellemes illata miatt hamar a kertészek kedvencévé vált.
A gazdasági világválság idején Amerikában sok száz férfi kapott munkát: talajerózió megfékezésére e gyorsan növő kúszónövény telepítették. A neve japán eredetű, de elterjedt a kínai neve is: ge-gen vagy fenge. Kínában hagyományos gyógynövénynek számít, virágával és gyökerével is kúrálták a másnaposságot és az alkoholmérgezést. Gyógynövényként való első írásos említése a i.sz. 100 körül kiadott Shen Nong gyógynövény leírásban szerepel.
A hagyományos kínai orvoslásban, láz, megfázás, gyomorproblémák, szomjúság, fejfájás, fülzúgás és magas vérnyomás miatti merev, fájdalmas nyak kezelésére ajánlották. A szenvedélybetegek nem csupán függőségük tárgyáért adnának meg mindent, hanem azért is, hogy meg tudjanak szabadulni attól. Ebben és még számos más területen, például a daganatos betegségek elleni küzdelemben segít a kudzu, ami nem egyszerűen csodálatos dísznövény, de csodás hatású gyógynövény is. A kudzu gyökerében található hatóanyagoknak köszönhetően a növényből készült kivonat rendkívül hatékony az alkoholisták számára, több tekintetben is.
Izoflavon tartalmának köszönhetően mindennapi használata során csökken az alkohol utáni vágy, így könnyebb ellenállni a kísértésnek. A kutatók további vizsgálatokat végeztek, ezúton a dohányzással kapcsolatos függőség terén, ahol szintén rendkívül jó eredmények születtek. A szervezetben a nicrystalkotin, nikotin-receptorok segítségével hat. Amikor az ember nem szív több cigarettát, ezek a receptorok szabadon maradnak, és megjelenik a nyugtalanság, a feszültség, az ingerültség és más kellemetlen tünetek - a nikotinéhség.
A tudósok szerint a kudzuban levő vegyületek (főleg az izoflavonoidok) rögtön lekötik a szabad receptorokat, csökkentik az elvonási tüneteket, és ezáltal megkönnyítik a káros szenvedély elhagyását. A dohányzásról való leszokást nehezíti, hogy a szervezetben a nikotin receptorok szabadon maradnak, nem kötődik hozzájuk nikotin. Ennek következménye a már jól ismert elvonási tünetek: nyugtalanság, ingerlékenység, „nikotin éhség”. A kudzu leköti e receptorokat, méregtelenít és lényegében helyettesíti a nikotint. A kudzu a méregtelenítés során pozitívan befolyásolja a szerotonin és dopamin termelést az agyban. Ennek révén védi, erősíti az idegrendszert és javítja a kedélyállapotot.
A kudzu pozitívan befolyásolja a függőségben szenvedő emberek idegrendszerét, erősíti azt. A dopamin és szerotonin hormonok úgy hatnak az idegrendszerre, hogy biztosítják a folyamatos ingerületvezetést. Ezek a hormonok felelősek a kedélyállapotért is. Hiányuk szélsőséges hangulatokat idézhetnek elő, a túlzott agresszivitástól a gyakori idegösszeomláson keresztül a depresszióig.
Segít az alkoholfüggőségben szenvedőknek az ital utáni vágy csökkentésében és a függőségtől való megszabadulásban, valamint nikotinfüggőség esetén jelentős mértékben csökkenti a cigaretta utáni vágyat és segít leszokni a dohányzásról. Hosszan tartó hatással rendelkezik, pozitív eredményei már 1–2 héten belül érezhetők.
A kudzu növény az alábbiakban segít a szervezetnek:
- méregteleníti a belső szerveket, különösen a májat
- csökkenti az izomfájdalmakat és a fejfájást
- pozitív befolyással van a szerotonin-és dopamin termelésére az agyban
- erősíti az idegrendszert és javítja a kedélyállapotot
- stabilizálja a vérnyomást és a szívműködést
- szabályozza az emésztést, csökkenti a gyomorsavképződést és a hasmenést
- javítja az általános közérzetet, erőt ad, javítja a testi–lelki egyensúlyt.