Spirulina alga (Spirulina platensis)
A Spirulina platensis egy fonalas cianobaktérium-faj, mely nagy mennyiségben fordul elő trópusi és szubtrópusi vizekben. A spirulina elnevezés onnan ered, hogy a soksejtű fonal spirálszerűen feltekeredik. Az alga a tenger gyógyító erejét hordozza magában, az Amerikai Egyesült Államokban az egészség-slágerlista élén áll. Nincs még egy olyan növény, ami ennyire gazdag lenne mikrotápanyagokban: az algák szinte minden vitamint tartalmaznak, ehhez jön még 41 féle ásványi anyag.
A spirulina algának nincs erős sejthártyája, ezért a szervezet könnyen juthat hozzá a benne lévő létfontosságú vegyületekhez. Nyolcféle esszenciális aminosavat tartalmaz, ezen kívül biztos kalcium-, magnézium-, vas- és cinkforrás. A spirulina egyike a világ a legtáplálóbb és legkoncentráltabb szuperételeinek.
Éppen ezért egyre többször jelenik meg természetes élelmiszerekben és italokban, mint a zöld ételek és italok, az energiaszeletek vagy a táplálék kiegészítők. Csodálatosan magas fehérje tartalommal rendelkezik, átlagosan 60%-kal, többel, mint a vörös hús, melyben mindössze 27% körüli a fehérje mennyiség. A spirulinában található fehérjék ráadásul teljesek, tartalmazzák valamennyi esszenciális aminosavat, melyre az emberi szervezetnek az egészséghez szüksége van.
Ugyanakkor tartalmaz egy sor más hasznos tápanyagot is: B-vitaminokat (kiemelkedően magas mennyiségben B-12-vitamint), K- és más vitaminokat, természetesen gazdag jód- és ásványi anyag forrás (kálcium, vas, magnézium, szelén, mangán, kálium, cink). Az egyik legjobb ismert gamma-linolénsav forrás (GLA - fontos zsírsav a szív és az ízületek számára). Megtalálhatók benne egyéb esszenciális zsírsavak, mint a szulfolipidek, melyek a T-limfociták védekezését segíthetik elő a HIV-fertőzéssel szemben.
Fitopigmentek (fikocianin, klorofill és karotenoidok), metallotionin vegyületek (fémekkel kombinált fehérjék, melyek megkötik a radioaktív izotópokat). Alacsony (15-20%-os) szénhidráttartalommal rendelkezik, 18 különböző aminosav található benne. Tanulmányok igazolják, hogy a spirulinában lévő fehérjék nagyon jól (83-90%-ban) emészthetők, köszönhetően annak, hogy nem rendelkeznek cellulóz fallal, mint például az élesztő, így nem igényel főzést ahhoz, hogy a fehérjék felszívódjanak a szervezetünkben.
A spirulina szárazsúlyának nagyjából 60%-a fehérje, mely létfontosságú a növekedéshez és a sejtregenerálódáshoz. A spirulina nagyszerűen megfelel, a zsíros és koleszterindús húsok és száraztermékek helyettesítésére. A spirulina alga ezen felül mintegy 2000 enzimet, s páratlan mennyiségű értékes növényi fehérjét (60-70%) is tartalmaz. Az összes eddig vizsgált élelmiszer közül a Spirulina tartalmazza grammonként a legtöbb tápanyagot.
Gyakorlatilag az összes, az emberi szervezet számára szükséges és nélkülözhetetlen vitamint, ásványi anyagot, aminosavat, enzimet és fehérjét könnyen emészthető, természetes formában tartalmazza. Ezek a tápanyagok védik, táplálják, méregtelenítik és energiával töltik fel a szervezetet és annak életfolyamatait. Mivel lúgos hatású, segítséget nyújt a szervezet elsavasodásával szemben. Méregtelenítő tulajdonsága lévén a méregtelenítő kúra kiegészítésére tökéletes, mert akadályozza a nehézfém tartalmú mérgek felszívódását, megtisztítja a vért az ártalmas anyagoktól és a salakoktól.
A spirulina olyan alapos méregtelenítést végez, hogy azokat a régóta elraktározott és zsírral körbevett savas melléktermékeket és méreganyagokat is feloldja, és kiüríti a testünkből, amiktől minden más méregtelenítő diétával vagy böjttel sem tudnánk megszabadulni. Mivel a spirulina alga nem rendelkezik sejthártyával, ezért az emésztőszerveink igen könnyedén juthatnak hozzá a benne lévő létfontosságú anyagokhoz.
Az algában található életfontosságú aminosavak magasan felülmúlják a tejtermékekben és egyéb ételeinkben található mennyiséget, ráadásul olyan összetételben, mely pontosan megfelel az emberi szervezet szükségleteinek. Omega-zsírsavakból például a tengeri halakban található mennyiségnek a többszörösét tartalmazza. Komoly szerepe van a rákmegelőzésben, az inzulinszint normalizálásában és a vitalitásunk megőrzésében.
Tudományos kísérletekkel igazolták, hogy a herpesz, influenza és a HIV-vírusok terjedését jelentős mértékben gátolhatja. Mivel az alga csupán 7% lipidet tartalmaz, és ezt is nagyrészt esszenciális zsírsavak formájában, ezért szerepe van a koleszterinszint normalizálásában.