Kis piros csoda: erősödjön csipkebogyóval
A csipkebogyó kiváló természetes forrása a C-vitaminnak, lepipálja a citrusféléket is. Főzni viszont nem ajánlott, teáját is hideg vízzel készítjük.
A természet rendkívül gondos anya, a hideg napok beálltával tálcán nyújtja a kiváló immunerősítőt a csipkebogyó formájában. Ismert vadrózsaként is, és a tüskés bokrokon, a kopaszodó tájon virító piros bogyókat nehéz nem észrevenni. Magát a növényt több módon is felhasználhatjuk. Fehér, rózsaszínbe áthajló virágai antiszeptikus és enyhe vízhajtó hatásúak, szörpök, édességek ízesítésére kiválóak, leveleinek forrázata frissítő, összehúzó hatású gyógytea.
Ami viszont minket most jobban érdekel, az a piros termés, amiről mindenki tudja: akkor jó, amikor megcsípte már a dér. A bogyók igazi kis vitaminbombák, A-, B1-, B2-, P- és K-vitamint is tartalmaznak, ám amiért méltán híresek az a bennük található rendkívül sok természetes C-vitamin. A természetest azért kell hangsúlyozni, mert ebben a formában jelen vannak azok a kísérőanyagok, amelyek segítik a vitamin felszívódását, növelik hatását, mint például a P-vitamin. A csipkebogyó jótékony hatásai szerteágazók:
- Kiváló immunerősítő, segíti a nátha, influenza elleni védelmet és a betegség leküzdését.
- Védi a sejteket a szabadgyökök károsító hatása ellen.
- Segíti a zsír emésztését, szabályozza a vércukor szintjét.
- Nyugtatja az idegeket, általános erősítő hatással bír.
- Segíti a csontképződést, fokozza a csontok szilárdságát.
- Erősíti a vérerek falát.
- Támogatja a szervezet ellenállóképességét fertőzésekkel, betegségekkel szemben.
Fontos azonban tudni, hogy a C-vitamin 50 fok felett megsemmisül, ezért a maximális hatás kedvéért nem szabad főzni, teát is úgy készítsünk belőle, hogy hideg vízben áztatjuk 8-10 órán keresztül. Ha pedig valaki inkább az étrend-kiegészítők között keresi a csipkebogyóból készült termékeket, érdemes figyelni a minőségre: olyan gyártót válasszunk, amelynek terméke kíméletes eljárással készül, és a lehető legtöbb beltartalmat megőrzi.