Retekcsíra (Raphanus sativus, kerti retek, réparetek)
A bélflóra szereti a retek anyagait, rothadás gátló és antiszeptikus hatású. Kis mennyiségben étvágygerjesztő, hatásos vizelethajtó, erősítő. Húgyvezeték, húgyhólyag, vese- és májtisztító. Segít egyes vese- és epekövek eltávolításában, beleértve az epehomokot is. Magas foszfáttartalmú vegyületei tisztítják, szépítik a bőrt, elmulasztják a pattanásokat.
A-, B1- és B6-vitaminokat, valamint kálium, vas, foszfor, és folsav ásványi anyagokat tartalmaz. Természetes antibiotikum, méregtelenítő, máj- és vesetisztító, hatásos vízhajtó és segíthet egyes epekövek eltávolításában. Több hőt termel, mint a kifejlett retek, elősegíti a felesleges nyálka eltávolítását.
A bélben rothadásgátló, fertőtlenítő hatású, ezáltal egy tisztító folyamatot idít el, valamint kiürítheti a bélférgeket. Tisztítja a légzőszerveket, nyálkahártyát, ezzel csodálatosan gyógyítja a megfázást, homlok-, ollmelléküreg dugulást, szamárköhögést, lassan elhúzódó asthmát. Magas foszfortartalmú vegyületeti tisztítják, szépítik a bőrt, elmulasztják a pattanásokat.
Felhasználása: pakolás készíthető belőle, csökkenti a reumás fájdalmakat (összeturmixolt csírát liszttel kell elkeverni és a fájdalmas területre helyezni), készíthetünk lábfürdőt belőle, enyhíti a fejben a vértolulást, ezenkívül étkezési célra bármilyen formában alkalmas.
A friss gyökér fontos hatóanyagai a mustárolaj-glikozidok és a C-vitamin, B1, B2 vitamint, vasat, kalciumot, magnéziumot, foszfort és niacint tartalmaz. A fekete retek csípos íze azonnal elárulja, hogy e gumó igen gazdag mustárolajban, raphanol és raphanin nevu illóolajokban, e bőven tartalmaz antioxidáns hatású vegyületeket is (aszkorbinsav, tokoferolok, karotenoidok és polifenolos komponensek). A retket nemcsak csípősségéért szeretik, nedve is régóta ismert gyógyszer. Minél több mustárolaj található benne, annál jobb az íze és egyben gyógyereje is.
Gyógyhatásai: a fekete retek gyógyító hatását ősidők óta ismerik. Már az ókori egyiptomiak is nagy becsben tartották. Egyes források szerint a piramist építő rabszolgákat retekkel etették, hogy erőre kapjanak tőle. A népi gyógyászatban a sózott retek nedvét szeplő elleni szerként használták, de meggyőződéssel fogyasztották cukorbetegség és potenciazavarok esetén.
A fekete retek – erős aromája és magas illóolajtartalma miatt – közismerten jó köhögés, rekedtség, megfázásos megbetegedések ellen, továbbá alkalmazzák légúti betegségek gyógyítására. A friss retek elősegíti az epe és a gyomornedvek elválasztását. Ismeretes antioxidáns tulajdonsága is.
A fekete retek vitamintartalma többnyire háromszorosa a fehér fajtáknak. Magas ásványianyag-tartalmának köszönhetően lúgossága folytán segít az egészségtelen anyagcseretermékek eltávolításában. Különösen magas káliumtartalma miatt vízhajtó hatású segít a felgyülemlett víz eltávolításában.
Erősíti, tonizálja a beleket, serkenti a bélmozgást és egyben a székelést is. Az epére és a májra gyakorolt kedvező hatása valószínűleg közvetett, ugyanis a béltonizálásból vezethető le, mások szerint ugyanakkor közvetlenül is erősíti az epeutak simaizomzatát. Májzsírosodás ellen legjobb gyógyszer a fekete retek, és abból is a reteklé-kúra alkalmazása, legalább hat héten keresztül. Minden epeműködési rendellenességet gyógyíthatunk vele, még az epegyulladást is.
Az epe ugyanis az elfogyasztott zsiradékkal kerül kapcsolatba. A felhalmozódott mennyiség idővel irritálja az epét, ekkor kezdünk valamit érezni az oldalunkon, a máj mellett. Ha epekövünk vagy epehomokunk van, segíthet, ha hathetes reteklékúrát kezdünk, de természetesen ezt csak orvosi felügyelet mellett tegyük.
Ezenkívül a reteklé sokféle gyógyító hatással rendelkezik, többek között stabilizálja a vérnyomást, megelőzi és gyógyítja a bőrbetegségeket, az izületi gyulladást, és daganatellenes hatása is ismert.