Süngomba (cseppkőgomba, lion's mane, oroszlánsörény gomba, herícium erinaceus)
A keleti gyógyászok körében már évszázadok óta megbecsült gyógygomba a kínai süngomba vagy más nevén oroszlánsörény gomba, amely hazánkban, mint ízletes, tápláló élelmiszergomba ismert. A legenda szerint, akik rendszeresen fogyasztják az kínai süngombát, azok acélidegzetűek lesznek és memóriájuk szinte tökéletessé válik. Az egyik tanulmány szerint az 5g/nap süngomba kivonatot (levesben) fogyasztó betegek nagy részénél pozitív változást észleltek a tanult alapműveletek elvégzésekor (étkezés, öltözködés, séta, stb.), majd egy 30 főt vizsgáló klinikai vizsgálatban a kezelt csoportnál jelentős javulást észleltek a kognitív funkciókban, szemben a nem kezelt, kontroll csoporttal.
A megnövekedett NGF termelés javíthatja az agy funkcióit, lassítja öregedési folyamatát, így gátolja az időskori szenilitás és az Alzheimer kór kialakulását. A népgyógyászatban depresszió csökkentésére is használják.
Sclerosis Multiplexben szenvedő betegeknél a süngomba gombatest kivonata javulást idézett elő, miáltal fokozódott az idegrostok myelinhüvelyének regenerációja. Mindez az NGF megnövekedett szintjével magyarázható, amely hozzájárult az idegvégződések és a myelinhüvely védelméhez, valamint az immunstimuláló hatása révén a gyulladás és az idegrendszer károsító folyamatok megfékezéséhez.
In vitro és in vivo (testen kívüli és testen belüli) klinikai vizsgálatok is igazolták az NGF szerepét a fájdalomérzet leképzésében. A megnövekedett NGF szint csökkentette a cukorbetegek és a HIV betegek fájdalmas neuropátiáját. Patkánykísérletek igazolták, hogy a süngomba kivonatának adagolása során felgyorsult az idegkárosodás regenerációja, és a felépülés annál gyorsabb volt, minél korábban kezdték el adagolni a gombakivonatot.
Japán klinikai tesztek igazolták, hogy a süngomba adagolása antibakteriális hatással bírt az MRSA-s betegeknél. A MRSA a methicillin/oxacillin rezisztens staphylococcus aureus okozta fertőzések, leggyakrabban sebfertőzés, bőr-, lágyrészfertőzés, véráramfertőzés, szepszis, tüdőgyulladás. De a süngomba kivonattal már sikeresen kezeltek Chron-betegeket is.
Az eddigi bizonyítékok alapján nyugodtan javasolható ezen esetekben a Süngomba funkcionális élelmiszerként való rendszeres fogyasztása, hisz mellékhatásokkal ez nem jár, viszont sok esetben pozitív hatást eredményezhet. Az idegkárosodás - akár cukorbetegség, akár alkohol vagy akár kemoterápia okozza - pedig egy olyan probléma, mely sokak életét megkeseríti és egy kismértékű javulás is nagyon fontos lehet ezeknek a betegeknek a számára.
Nagy valószínűséggel problémájukat teljes mértékben nem fogja megoldani a süngomba rendszeres fogyasztása, de segíthet a tünetek elviselésében. A süngomba felhasználásával finom ételeket készíthetünk, melyek egészségünk megőrzését szolgálják.