Babér (Laurus nobilis, albertlevél, szagos levél, illatfa, bürbérfa)

A felül fényes, alul matt, bőrszerű, áttetszően pontozott, ép szélű, lándzsa alakú levelek illata jellemzően fűszeres, íze kesernyés. Illóolajat, csersavat és keserűanyagot tartalmaz. Régen a harcban kivívott dicsőség, hírnév, a győzelem, a halhatatlanság és a művészi nagyság jelképe volt; ágaiból font koszorúval jutalmazták az arra érdemeseket. Például a legjelesebb római költők aranyból készült „babérkoszorút” kaptak. A keresztény művészetben a győzelem jelképe. Az ókeresztény szarkofágokon a bűn és a halál fölötti győzelem jeleként legtöbbször a keresztet vagy a Krisztus-monogramot övezi. Az elhunyt arcképe körül vagy a huszonnégy vén feje fölött az örök élet jelképe.

Olykor az élet fájaként és a Paradicsomkertben ábrázolják. A szüzek és a vértanúk általános attribútuma. A magyar nyelvben még: a „babért érdemel”, és a „nem terem neki babér” szólásokban található meg. Lehetőleg a jellegzetesen aromás, szármentes, zöldes színű leveleket vegyük meg. Használják levesek, burgonya-, tojás-, bab-, halételek, paradicsomos étkek, főzelékek, szószok, mártások, kolbászáruk, sültek, aszpik és kocsonya készítéséhez, uborka, tök, zöldparadicsom és káposzta eltevésénél, halhúsok marinálásánál, sertés és marhahúsok párolásánál, savanyú ételeknél, vadhúspácokhoz és vadételekhez.

Mivel a levél erősen aromás, túladagolva kesernyés íze el is ronthatja ételeinket. A közhiedelemmel ellentétben nem csak a levele fűszer: termésének őrleményét fűszerkeverékekben hasznosítják, illetve mártásokat ízesítenek vele. Étvágyjavító, vizelethajtó; segíti az emésztést. A babér a legrégebben ismert és igen elterjedt fűszernövények közé tartozik. Hatóanyagai: A babérlevélnek kb 2%-a illóolaj, amely 49 különböző komponensből áll: leghatékonyabb vegyülete a cinede 35,7%, cineol 1,8%, eukaliptol2-8%-ban tartalmaz eugenolt, metil-eugenolt, linaloolt, pinéneket, alkaloidok, csersavak, keserű anyagok.

Forrázata nyugtató hatású, a fürdővízbe téve segít a relaxációban és az elalvásban, azaz kiváló stresszoldó hatása van. Galenus, római orvos szerint a babér különösen alkalmas az ízületi gyulladások kezelésére és a menstruáció előre hozatalára. A babérból készült esszenciákat, kivonatokat általában külsőleg, kenőcs formájában használják reumás panaszokra, rándulások és zúzódások gyógyítására. Csecsemőknél külsőleg alkalmazva csökkenti a hasfájást, ezen kívül antibakteriális hatású. Fertőzésgátló, olaja, elpusztítja a betegségeket okozó baktériumokat és gombákat.

Kisebb háztartási balesetek esetén (vágások, karcolások) a friss növényt külsőleg használhatjuk. Ízületi méregtelenítés: Öntsön 5 grammnyi babérlevélre 3 deci vizet, s gyenge lángon forralja 5 percig, hogy eltávozzanak belőle a vesét irritáló illó olajok. Ezután vegye le a tűzről és a babérlevéllel együtt öntse termoszba, majd hagyja állni 3 órát. Az így kapott főzetet fogyassza apró kortyokban három napon át. Egy hét múlva ismételje a kúrát.

Ülőfürdő: 1 liter levélből készült főzetet adunk a fürdővízhez, és 10-15 percet tartózkodunk benne, este lefekvés előtt érdemes alkalmazni nyugtató és altató hatás miatt. Ha babérbokor van a környezetünkben, akkor leveleit magunk is meg tudjuk szárítani. A szárról lecsipkedett leveleket papírtörlőre vagy rácsra terítjük, vagy vékony zsinegre fűzzük. Sosem napon, hanem szellős helyen szárítsuk: ha gyorsan szárad, friss zöld színét is megőrzi. Viszont jó tudni, hogy a babérleveleket nem lehet sokáig tárolni, leszedésük után egy éven belül fel kell használni azokat. Az elöregedett levelek elvesztik illatukat, megbarnulnak, és kesernyésebb lesz az ízük.

Kapcsolodó termékek
 
3344 Ft
 Egységár: 66,87 Ft
1-2
nap
Kosárba