Csalán (Urtica dioica, nagy csalán, csolyán)
Hatóanyagok: A gyökér drog tartalmaz szterolokat, lignánokat, poliszacharid fehérje polimert, a levél és herba flavonoidokat, fahéjsavakat, ásványi anyagokat, aszkorbinsavat, hangyasavat, a szőrökben pedig acetil-kolint, hisztamint, szerotonint tartalmaz. Gyűjtés: A csalán levelét és gyökerét is hasznosítják. Levelét március-áprilisban, gyökérzetét pedig ősszel vagy tavasszal szokták gyűjteni. Hatások: erősítő, vértisztító, vizelethajtó.
Gyógyászati felhasználás:
Belsőleg:
A csalán minden része gyógyító hatású: gyökerétől kezdve a szárán és a levelein keresztül a virágjáig, felhasználási területe is rendkívül sokrétű: általános erősítő, vértisztító, vizelethajtó hatását hólyaghurut, reuma, köszvény, bőrbetegségek, hajhullás, magas vérnyomás, gyomorhurut ellen használják.
Hetekig tartó ivókúra formájában máj- és epebántalmak esetén is hatásos. A csalán bőségesen tartalmaz vitaminokat, ásványi sókat, ezért teája különösen hasznos lehet az általános erőnlét javítására, hiánybetegségek kiküszöbölésére. A tavaszi fáradtság leküzdésére, a kimerültség enyhítésére igen hatásos.
A csalán az egyik legjobb vértisztító, méregtelenítő gyógynövény. Tavasszal érdemes néhány héten át ivókúrát tartani, egyrészt méregtelenítés céljából, másrészt a tavaszi fáradtság leküzdésére. Napi két-három csészényi tea fogyasztása javasolt 3-4 héten át. Vértisztító hatását reumatikus bántalmak és köszvény ellen is kihasználhatjuk, e célból az ivókúrát és több hónapig kell folytatni a kúrát kéthetes megszakításokkal.
A csalántea jól átmossa a veséket, és kimossa a vesehomokot ezáltal vesekövek kialakulásának megelőzésére is jó. Húgyúti gyulladásokban is alkalmazhatjuk. A kovasav-tartalma erősíti a kötőszöveteket, a körmöket, a hajhagymákat.
A csalán gyökérzetét (Urticae radix) béta-szitoszterin-tartalma miatt a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának kezelésére alkalmazzák. Csökkenti a megnagyobbodott prosztata méretét, növeli az ürített vizelet mennyiségét, javítja az áramlást. Csökkenti a pangást.
Külsőleg:
A népgyógyászatban reumás panaszok esetén a fájdalmas végtagokat a csalán friss hajtásaival csapkodták meg. Ma inkább fürdőkúrát is alkalmazhatunk reumás bántalmakban, egyidejű teafogyasztás mellett. A fürdő igen hatásos pattanásos bőr kezelésére, különösen a háton kialakuló, nehezen hozzáférhető pattanások esetén.
Ülőfürdőként aranyeres bántalmak kezelésére, lábfürdőként alsó végtagi érszűkület kiegészítő kezelésére alkalmas. Főzetét hajmosószerként hajhullás és korpásodás hajzsírosodás ellen használják. A növény fiatal leveleit arcgőzöléshez használják.
Elkészítés:
Tea: 3 teáskanálnyi szárított csalánlevelet 2,5 forrásban lévő vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Tinktúra: a gyökereket megtisztítjuk, apróra vágjuk és üvegbe tesszük, gabonapálinkával felöntjük és meleg helyen 14 napig állni hagyjuk. Leszűrjük, sötét, jól záródó üvegben tároljuk.
Fürdő: 4 marék alaposan megtisztított csalángyökeret és friss csalánt (szárát és levelét) 2 liter vízben egy éjszakán át áztatunk és másnap felforralunk. Szűrés nélkül öntjük a fürdővízhez.
Lemosó-, borogató-, hajmosószer: 4 marék friss vagy szárított csalánlevélre 5 liter hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön felforraljuk. 5 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Kombinációk más gyógynövényekkel: Más vértisztító, méregtelenítő, gyulladásgátló hatású gyógynövényekkel kombinálható. Ellenjavallat, figyelmeztetés: Elégtelen szív- és veseműködés miatt kialakult ödémák esetén használata nem javasolt. Huzamosabb fogyasztás esetén 4-6 hetenként tartsunk 2 hét szünetet.
Szárán, levelein, csalánzó fullánkszőrökkel ellátott évelő növény, levelei átellenesek, tojásdadok vagy lándzsásak, alapjuk szíves, csúcsuk kihegyezett, szélük fűrészelt. Emberi települések közelében, erdőkben, nitrogénben gazdag helyeken fordul elő. A subsp. kioviensis (Rogow. ) Buia nevű alfaj szárának alsó része kúszó, kopaszodó, ez ritkább, kíméletre szorul. Hasonló értékű az egyéves aprócsalán (Urtica urens L. ) melyet árvacsalánnak is neveznek, de ez a megjelölés az ajakosvirágúak családjába tartozó Lamium fajokra vonatkozik. levelei tojásdadok, rendszerint nem kihegyezettek.
Leveleit (Urticae folium) gyűjtik. Sok A-provitamint és K-vitamint tartalmaznak, de ezek az anyagok vízzel nem vonhatók ki. Az iparban a levélzöld (klorofill) előállításának egyik nyersanyaga. A klorofill ártalmatlan, zsíroldékony festék, melynek-lúgos közegben és rézionok jelenlétében készített-származékai, a klorofillnek, vízben oldódnak. A klorofill és származékai szagtalanító, fertőtlenítő, hámosító készítmények alkotórészei a gyógyszeriparban és a kozmetikai iparban egyaránt.
Számításba jöhet magas luteintartalma is (az alfa-karotin dihidroxi-származéka). Gyakran szerepel a reuma (rheuma) kezelésére szánt külsőleges, de főleg belsőlegesen adagolt szerek összetételében, továbbá köszvényben, a vér húgysavtartalmának (urikaemia) csökkentésére használt készítmények összetételében. A levelekből készített vizes kivonatot (3-4 kávéskanálnyi, kb. 4 grammnyi levélpor 1 csésze vízre, 5 percig főzik, naponta még kétszer ismétlik) köszvényes betegek isszák. A friss növény présnedvéből 4-6 héten keresztül 1 evőkanálnyit fogyasztanak tavaszi vitaminpótlás céljára.
A levelek antibiotikus hatásával magyarázható, hogy a népi állatgyógyászatban házi szárnyasok, sertések eledelébe keverik egyes járványos betegségek megelőzésére. A csalán tavaszi hajtásai, valamint későbbi ágvégei a parajhoz hasonlóan készíthetők el (paréj, Spinacia oleracea L. , Chenopodiaceae) és jelentős szerepet tölthetnek be az élelmezésben. Ilyenkor a vízben oldódó (gyógyteák esetében is kivonódó) és a vízben nem oldódó vitaminok is hasznosíthatók. Jelentős az ásványianyag-, és ezen belül a nyomelem- (oligoelem) bevitel is. Ezt a célt szolgálja az új-zélandi paréj (Tetragonia tetragonoides (Pali. ) O. Kuntze) levele is, mely nitrogéntartalmú zsírsavszármazékok glikozidjai által jótékony hatású a fekélybetegség (ulcus ventriculi, u. duodeni) kezelésében (a friss levelekből készített pép alakjában vagy salátaként egyéb levelekkel társítva). A csalán gyökere (Urticae radix) béta-szitoszterolt és ennek vízben is oldódó glikozidjait tartalmazza.
A dülmirigy gyulladásaiban (prostatitis), jóindulatú hámdaganataiban, megnagyobbodásában, túltengésben (prostata hypertrophia, hyperplasia prostatae) számolnak be jó eredményekről a folyamat első és második szakaszában, a műtéti beavatkozás késleltetésére, elkerülésére, annak ellenjavallatakor.
A hatóanyagban kifejezett adag (napi 3-szor 10 mg zsíroldékony szitoszterin vagy annak megfelelő mennyiségű glikozidja) túllépésekor is jótékony hatású, mert csökkenti a vérszérum koleszterin szintjét, gátolja azok élelmiszerekből való felszívódását. A gyógyszeranyagként forgalmazott béta-szitoszterin adagja ilyenkor napi néhány gramm.