Izlandi zuzmó (Lichen islandicus)
Az Északi-sark környékének zuzmója, mely Kelet-Közép-Európában csak nagyobb tengerszint feletti magasságon, sziklás helyeken, mohák társaságában, lucfenyőerdőkben vagy nyílt térségeken található. A telepeket szárítás után megtisztítják a moháktól, tűlevelektől és egyéb, idegen részektől.
A telep (Lichen islandicus) depszideket és depszidonokat tartalmaz (fenoloknak fenolsavakkal képzett észterei), továbbá laktonokat, triterpéneket. A depszidek, illetve depszidonok összetételében a száraz telepek esetében leggyakrabban található zuzmósavak a protocetrársav, a cetrársav és a fumarprotocetrársav. Antibakteriális hatásúak.
Főzete a nagy mennyiségű szénhidrát miatt nyálkás, ezért kihűlve kocsonyásodhat, ennek megakadályozására az aznapi adagot elkészítés után langyosan tartják. Köptető (expectorans) és köhögéscsillapító hatása miatt a légutak hurutos betegségeiben használják. A zuzmók nyálkaanyagainak gyűjtőneve lichenin. Ezek az izlandi zuzmó esetében részben béta-glukán szerkezetűek (60-200 egyszerű monoszacharidból épülnek fel) és forró vízzel kivonhatók, részben pedig alfa-glukán jellegűek (izolicheninek, 42-44 cukoregységből képződnek) és hideg vízzel is kioldhatok. A licheninek az emésztőrendszerben nem hidroli-zálódnak, az izolichenineket viszont a szervezet cukrokként értékesíti.
Keserű ízű étvágyjavítóként is bevált, ilyenkor a vizes kivonatot hidegen, áztatással nyerik, és kis adagban, a főétkezések előtt fogyasztják. A lichenin és félszintézissel előállított származékai (különböző molekulatömegű gamma-propoxi-szulfo-licheninek) kísérleti körülmények között daganatok képződését gátolják.
A szakállzuzmó (Usnea barbata és rokon fajok) antibiotikus hatású, főleg helyi használatra szánt készítmények előállítására szolgál. A tölgyfazuzmó (Evernia prunastri) drogját Lichen Quercus néven ismerik, és illatanyagok rögzítésére kölnivíz, parfümök, szagtalanító (dezodoráló) testápoló szerek előállítására használják ipari nyersanyagként. E tölgyfazuzmó kivonata lassítja az illatosítóanyagok elpárolgását a bőr felületéről.