Narancs (Citrus sinensis, édesnarancs)
Az édes narancsnak a gyógyszerkönyvben egy drogja, az illóolaj szerepel Aurantii dulcis aetheroleum néven. A magyar narancs szó az észak-olasz narancia (narancsa) – sztenderd olasz arancia – közvetítésével a spanyol naranja (naranha) szóból származik, a spanyolba pedig az arab nárandzs(a) útján került, melynek végső forrása talán (perzsa közvetítéssel) a szanszkrit (óind) náranga „narancsfa”. (A szanszkritban eredete tisztázatlan, valószínűleg nem indoeurópai, hanem dravida forrásból származik, vö. tamil naru, „illatos”.)
A narancsbogyó külső rétegét, a jellegzetes sárga színű héját a kereskedelemben – színe alapján – „flavedó”-nak nevezik. A külső héj (Aurantii cortex) illóolajat, keserűanyagot, karotinoidot és narancssavat tartalmaz, közkedvelt aromájú ízesítő fűszert készítenek belőle. A héj belsőbb, fehér rétege taplószerű, melyet „albedó”-nak neveznek. A bogyó belseje sárga és lédús.
Nyers állapotában reszelve, de szárítva is használják. Higiéniai szempontból fontos, hogy a felhasználás vagy szárítás megkezdése előtt alaposan tisztítsuk meg. Különböző édességek, cukrászati termékek, likőrök, de édes sütemények és krémek készítéséhez, valamint sütve készített szárnyas ételekhez is használják.
A narancs tele van antioxidánssal: karotinnal, és flavonokkal. Értékes illóolaját préseléssel nyerik ki, melynek során két-háromszáz kilogramm narancshéjat is felhasználnak mindössze egy liter esszencia előállításához. Sokféleképpen alkalmazható, így számos betegség gyógyítására, valamit egy sor kellemetlen tünet enyhítésére képes. Használata külsőleg: fürdővízbe csepegtetve, bőrünkbe masszírozva, párologtatással, vízbe adagolva, szájöblítőnek.
Belsőleg nagyon kis mennyiség is elegendő. Csöpögtessük teába vagy mézbe, de ne alkalmazzuk két-három hétnél hosszabb ideig. A narancsolajjal illatosított fürdő nyugtat, jó közérzetet teremt, így kitűnő gyógyír szorongás, depresszió és levertség esetén. Párologtató lámpába csepegtetve is kiváló hangulatjavító. Bőrünkbe masszírozva kihasználhatjuk antibakteriális hatását, enyhítve így a különféle fertőzéses-gyulladásos problémák tüneteit.
Nem csak tisztítja, hanem nyugtatja, puhítja, és ápolja a száraz, ráncos, erősen igénybevett, repedezett bőrt. Egy pohár vízbe néhány cseppet adagolva gyógyító öblögetőt készíthetünk, amely különböző szájfertőzések és fogínygyulladás kezelésére alkalmas. Teával vagy mézzel elfogyasztva gyomorerősítő, étvágygerjesztő, valamint megszünteti bélpanaszainkat, csökkenti az émelygést és a hányingert.
Megfázás és legyengültség esetén is jótékony, segíti ugyanis a C-vitamin felszívódását, és erősíti szervezetünket. Narancsolaj bemasszírozásával ízületi- és izomfájdalmainkat is enyhíthetjük, érdemes hát kipróbálni ízületi gyulladás, köszvény vagy reuma ellen.