Alma: az el nem ismert jótevő
Kevesen vannak vele tisztában, hogy a mindennapi betevő almánk milyen ragyogóan védi és támogatja szervezetünket. Vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, segít fenntartani az immunrendszer optimális működését, jótékonyan hat a máj és a bélrendszer működésére, javítja az anyagcserét. Méregtelenít és segíti a fogyókúrát – mutatjuk a részleteket.
Az alma rózsafélék családjába tartozik, hazánkban a legnagyobb mennyiségben termesztett és fogyasztott gyümölcs, gyakorlatilag észrevétlenül mindennapjaink része. Egész évben hozzáférhető, nem harsognak róla reklámok, ezért szinte tudomást sem veszünk róla, mennyire értékes egészségünk megóvása szempontjából ez a gyümölcs. Számos vitamint, ásványi anyagot, élettanilag fontos összetevőt tartalmaz, és ami nagyon fontos: télállósága miatt ezeket sértetlenül átmenti a hideg évszakra, amikor talán a legnagyobb szükségünk van a megfelelő tápanyagokra.
C-vitamin télire
Egy közepes méretű gyümölcs 10-15 mg C-vitamint tartalmaz, emellett gazdag A- és B-komplex vitaminokban. Az ásványi anyagok közül a cinket, káliumot, kalciumot, jódot, szelént és a fluort érdemes kiemelni, ezek a vitaminokkal karöltve hatékonyan járulnak hozzá az immunrendszer megfelelő működéséhez.
Savtartalma jótékonyan hat a máj és a belek működésére, a benne lévő rostok segítségével az alma javítja az anyagcserét, serkenti a bélmozgást, segíti az emésztést – hasmenésre és székrekedésre is hatékony. A vékonybélben csökkenti a cukor felszívódását, ezzel hozzájárul a vércukor szintjének szabályozásához, a vastagbélben pedig a rákkeltő anyagok megkötésével a bélben csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
Az orvost távol tartja
Nagy mennyiségben találunk benne flavonoidokat, olyan növényi anyagokat, amelyek szerepet játszanak az oxidációs folyamatok semlegesítésében. Hatásuk szerteágazó: segítenek a rákos megbetegedések megelőzésében, ezen felül erősítik az immunrendszert, gyulladáscsökkentők, védik a májat és sikerrel veszik fel a harcot a vírusok és baktériumok ellen. A flavonoidok többsége az alma héjában van.
Összefoglalva tehát az alma:
- immunerősítő;
- segíti a daganatos megbetegedések megelőzését;
- hozzájárul a bélrendszer és a gyomor egészségéhez;
- csökkenti a koleszterin és a vércukor szintjét;
- méregtelenít;
- támogatja a májműködést;
- segíti a fogyókúrát;
- energiával látja el a szervezetet.
Nem véletlenül ismerték már fel elődeink is, hogy napi egy alma az orvost távol tartja.