Aranyvessző: a vese az epe, a máj őre
Görcsoldó, gyulladáscsökkentő, segíti a májat, húgyutakat érintő problémákat, vesekő és vesehomok megelőzésére, kezelésére alkalmas. Enyhíti a reumás és ízületi pántalmakat, kezeli a herpeszt, a prosztata gyulladását és megnagyobbodását. Enyhíti a menstruációs fájdalmakat, a köszvény tüneteit, az ekcémát és hüvelygombát, tisztítja a vért.
Az aranyvessző, más néven aranyos ruta vagy istápfű az őszirózsák családjába tartozó gyógynövény, mintegy 80 fajának túlnyomó többsége az amerikai kontinensen honos. Hazánkban a közönséges aranyvessző őshonos: a két-három méter magas, karcsú, sűrű levelű, sárga virágú, a tövénél bokrosodó kórók országszerte megfigyelhetők. Emellett már a dísznövényként behozott kanadai és magas aranyvessző is megfigyelhető a természetben néhány helyen.
Az aranyvessző összetevői elsősorban az epe, a máj, a vese és a húgyutak problémáinak enyhítésére alkalmas. Görcsoldó, gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatása klinikai tesztekkel is alátámasztható, a hagyományos orvoslás tapasztalatai alapján elsősorban a húgyutak fertőzése esetén, vesekő és -homok megelőzésére és kezelésére alkalmazzák.
Emellett az aranyvessző hatóanyagai alapján teája alkalmas lehet:
- reumás és ízületi betegségekre;
- herpeszre;
- a prosztata gyuladására és megnagyobbodására;
- ekcémára, hüvelygombára;
- menstruációs fájdalmakra;
- a havi vérzésre;
- köszvényre;
- vértisztításra.
Enyhe vérnyomáscsökkentő hatással is bír, külsőleg borogatásként bőrpoblémákra, rosszul gyógyuló sebek, fekélyek borogatására, és toroköblögetésre alkalmas.