Chia mag: a béltisztító és általános erősítő
Segíti a fogyást, a salakanyagok ürülését, a bélfóra egyensúlyát, erősíti az immunrendszert, védi a szívet, csökkenti a vérnyomást és fokozza az állóképességet. Segítég 2-es típusú diabétesz esetén, értékes fehérjeforrás vegetáriánusok és vegánok számára, erősíti a csontokat. Oda kell viszont figyelni, hogy mennyit fogyasztunk belőle.
A chia Amerika középső részén, Mexikó egyes területein és Guatemalában honos lágyszárú növény, magyarul azték zsálya a hivatalos megnevezése. Magját már az aztékok is nagy becsben tartották, mert rendkívül értékes növényi fehérjeforrás, magas a rosttartalma miatt, de több vitamint és ásványianyagot is találunk benne.
Már a gyarmati időkben megérkezett Európába, de csak a közelmúltban fedeztük fel újra, előnyös élettani hatásait kutatások igazolják. Fehérjetartalma még a gabonaféléknél is magasabb, esszenciális aminosavakat tartalmaz, az omega-3 és omega-6 ráadásul az ideálisnak számító 1:3 arányban van benne jelen. Nincs híján antioxidáns hatású C- és E-vitaminnak, illetve szelénnek sem, emellett tartalmaz A-, B1-, B2-vitamint, cinket, vasat, foszfort, magnéziumot, kalciumot, káliumot és nátriumot.
A chia vagy azték zsálya magjának egyik legfőbb előnye – magas rosttartalma okán – segíti az emésztést, csökkenti az étvágyat és segíti a széklet ürülését, ezáltal pedig kifejezetten ajánlott fogyó- és tisztítókúrák alkalmával. Beltartalmának köszönhetően fentieken túl azonban további pozitív hatásai is vannak:
- hatékony és természetes segítség 2-es típusú diabétesz esetén;
- erősíti az immunrendszert;
- értékes fehérjeforrás vegetáriánusok és vegánok számára;
- támogatja a bélflóra egyensúlyát;
- védi a szívet és csökkenti a vérnyomást;
- erősíti a csontokat;
- fokozza az állóképességet.
Fontos azonban, hogy épp magas rosttartalma miatt a chia mag mellé sok folyadékot kell fogyasztani, illetve nem is ajánlatos túlzásba vinni, mert emésztőrendszeri problémákat okozhat. A pontos mennyiség meghatározásához további kutatások szükségesek, szakértők egyelőre maximum napi legfeljebb 15 grammot javasolnak. Sőt, allergizáló hatása sem kizárt, eddig a szezámmagra és a mustárra érzékenyek körében figyeltek meg keresztallergiás reakciót.