Szintetikus vagy természetes. Melyik a jobb vitamin?
Definíció szerint nincs olyan, hogy jobb vagy rosszabb vitamin, és ha csupán a vegyületet nézzük, különbség sincs a szintetikusan előállított, illetve a természetes forrásból kivont vitaminok között. A hangsúly a kísérőanyagokon van.
A vitaminok sok ezres kínálatában a laikus nehezen igazodik el, a reklámokból és ajánlókból talán az ragadt meg leginkább, hogy a természetes forrásból származó készítmények jobban hasznosulnak. A vitaminok esetén ugyanarról a molekuláról van szó függetlenül attól, hogy azt egy labor vagy egy növény szintetizálja. Például a C-vitamin készítményekben alkalmazott L-aszkorbinsav azonos a természetes C-vitaminnal, de sokkal drágább a paprikából kivonni, mint "mesterségesen" létrehozni.
A kérdés akkor dől el határozottan a természetes javára, ha azt valóban természetes forrásból vesszük magunkhoz: a zöldségek és gyümölcsök számos egyéb, biológiailag aktív hatóanyagot tartalmaznak. A növényekben komplex formában, keverékként jelen lévő vitaminoknak, antioxidánsoknak és ásványi anyagoknak jobb a felszívódásuk, hasznosulásuk.
És itt érünk el a speciális szempontok alapján összeválogatott komplex étrend-kiegészítőkhöz, amelyekben egymás hatását segítő anyagokat párosítanak, így növelve a készítmény hasznosulását, hatásait. Magyarul leutánozzák a természetet, de azt tudni kell, ezzel még mindig nem helyettesíthetünk 100 százalékosan egyetlen gyümölcsöt, zöldséget sem.
A legjobb ha arra törekszünk, kiegyensúlyozott és változatos táplálkozással juttassuk szervezetünkbe a szükséges anyagokat. Van persze sok olyan eset, amikor kifejezetten szükségünk van étrend-kiegészítőkre, a legismertebb példa a D-vitamin téli pótlása. A legkörültekintőbben akkor járunk el, ha orvossal, szakemberrel egyeztetünk, milyen anyag és milyen mennyiségű pótlására van szükségünk adott helyzetben.